14.08.2024
BLOG
Nowy program osłonowy: bon energetyczny i ceny maksymalne energii w drugiej połowie 2024 roku
20.05.2024
Zamknij
20.05.2024
Rząd Polski wprowadza nowy program osłonowy mający na celu pomoc obywatelom w obliczu drastycznych podwyżek cen energii. Ustawa, która została przyjęta 7 maja, teraz trafi do Senatu. Czas nagli, ponieważ prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy, a jej przepisy mają wejść do życia już 1 lipca br.
Program obejmuje podtrzymanie czasowego ograniczenia cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz wprowadzenie bonu energetycznego dla najuboższych gospodarstw domowych. Ta inicjatywa ma chronić Polaków przed skutkami pandemii COVID-19 i wojny w Ukrainie, które wywołały znaczący wzrost cen energii.
Na drugą połowę 2024 r. rząd przedłuża obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną dla gospodarstw domowych, ustalając ją na poziomie 500 zł/MWh (dotychczas 412 zł/MWh). Dzięki temu prywatni odbiorcy nie będą musieli obawiać się gwałtownych wzrostów cen energii — przynajmniej na razie. W przypadku instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej (np. szkół, szpitali) oraz małych i średnich przedsiębiorstw, cena maksymalna zostanie utrzymana na poziomie 693 zł/MWh.
Bon energetyczny, czyli jednorazowe świadczenie pieniężne dla ok. 3,5 mln najuboższych gospodarstw domowych. Będzie przyznawany według następujących progów dochodowych:
Wysokość bonu zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym:
Gospodarstwa, które używają energii elektrycznej do ogrzewania, mają szansę na dwukrotnie wyższy bon (od 600 zł do 1200 zł), ze względu na wyższe rachunki za energię.
Bon energetyczny będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, z tym że kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Wnioski o bon energetyczny będzie można składać w gminach od 1 sierpnia do 30 września 2024 r., a wypłaty planowane są na jesień 2024 r. lub początek 2025 r.
Tarcza energetyczna wcale nie jest, jak się okazuje, jedynym ratunkiem dla firm. Dla małych i średnich przedsiębiorstw, które chcą obniżyć koszty energii, istnieje inna deska ratunku:
Podjęcia działań wykraczających poza rządową tarczę ochronną może przynieść realne i wyższe korzyści finansowe. Przedsiębiorstwa, które aktywnie zarządzają swoimi kosztami energii, mogą osiągnąć większą efektywność i konkurencyjność na rynku. Nie muszą oczywiście robić tego same.
Obecnie na rynku mamy możliwość skorzystania z pomocy doradców energetycznych, którzy pomagają w obniżeniu bieżących wydatków, ale również przygotowują firmy na przyszłość, zapewniając im większą stabilność finansową i elastyczność w dynamicznie zmieniającym się świecie energetycznym.
Jeżeli poszukujesz skutecznych rozwiązań energetycznych dla swojej firmy, masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania, skontaktuj się z naszymi doradcami.
14.08.2024
Efektywne zarządzanie energią w firmie to nie tylko kwestia oszczędności, ale także zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Jednym z kluczowych elementów optymalizacji zużycia energii jest kompensacja energii biernej. Redukcja mocy biernej zmniejsza straty energii w systemie, co przynosi korzyści zarówno dla środowiska (mniejsza emisja CO2), jak i dla budżetu użytkownika z uwagi na kary za pobór nadmiernych ilości energii biernej.
07.08.2024
Uwaga!
Przeglądarka internetowa z której korzystasz jest przestarzała przez co strona może nie wyświetlać się w prawidłowy sposób. Zalecane przeglądarki: Chrome, Firefox, Opera
Developer tools
ReD Responsive Framework version